W przypadku ciężkich dolegliwości zdrowotnych każdy pacjent szuka skutecznej metody powrotu do zdrowia. Złamania, stłuczenia, krwiaki, urazy mechaniczne potrzebują odpowiedniej metody leczenia. Aby cały proces regeneracji uszkodzonych tkanek był szybki i skuteczny warto zastosować jedną z metod fizykoterapii, którą jest fala uderzeniowa. Ten rodzaj rehabilitacji przyczynia się do szybkiej regeneracji organizmu. Koniecznie sprawdź, jak wygląda fizykoterapia z wykorzystaniem fali uderzeniowej? Jakie jest jej zastosowanie? Na co trzeba uważać i ile kosztuje fala uderzeniowa?
Spis treści:
Terapia falą uderzeniową — na czym polega?
Fala uderzeniowa w rehabilitacji to metoda, wywodząca się z fizykoterapii. Pierwszy raz użyto jej już kilkadziesiąt lat temu. W początkowej fazie stosowało się ją w dolegliwościach układu wydalniczego m.in. do rozbijania kamieni nerkowych. W dzisiejszych czasach ma ona zastosowaniu wielu innych dziedzinach, zwłaszcza w celu regeneracji mięśni oraz stawów po przebytych złamaniach, uszkodzeniach, czy skręceniach. Terapia falą uderzeniową coraz bardziej zyska na popularności, wykorzystuje się ją głównie w leczeniu urazów mechanicznych u sportowców. Przyczynia się ona do przyśpieszonego procesu regeneracji chorych tkanek poprzez pobudzenie krążenia krwi. Co więcej, dedykowana dla wszystkich, którzy szukają skutecznego rozwiązania w celu powrotu do zdrowia po urazie kostno — stawowym lub po urazie tkanek mięśniowych.
Cały proces rehabilitacji polega na dostarczaniu fal ultradźwiękowych do uszkodzonego miejsca. Warto dodać, że ten rodzaj fizykoterapii jest nieinwazyjny, skuteczny i bezbolesny. Co więcej, przynosi rewelacyjne efekty! Fala uderzeniowa aplikowana do wnętrza chorego organizmu wyróżnia się bardzo gwałtownym wzrostem ciśnienia od wartości otoczenia do wartości maksymalnej, której wartość z przodu fali wynosi 100 MPa. Zabieg ten przebiega w czasie krótszym niż 10 nanosekund. Dlatego opisywaną falę akustyczną nazywa się również falą gwałtownego wzrostu ciśnienia.
Rehabilitacja falą uderzeniową odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Sama fala aplikowana jest poprzez głowicę, która emituję określoną wartość fal do wnętrza ciała. Warto wspomnieć, że ten rodzaj rehabilitacji jest doskonałą alternatywną do leczenia farmakologicznego. Ciekawe jest to, że dzięki jej zastosowaniu można uniknąć nawet samej operacji.
Fala uderzeniowa oprócz powyższych przyczynia się do:
- zwiększenia produkcji kolagenu,
- rozpuszcza zwapniałe fibroblasty,
- rozluźnia mięśnie i wpływa na ich proces regeneracji.
Jakie zastosowanie ma fala uderzeniowa?
Wiadome jest, że fizykoterapia jest rewelacyjnym sposobem do szybkiego powrotu do zdrowia. Najczęściej falę uderzeniową stosuje się w celu leczenia wszelkich urazów mechanicznych i ortopedycznych. Co więcej, terapia falą uderzeniowa w rehabilitacji ma zastosowanie w wielu dolegliwościach. Często stosuje się ją w przypadku chorób obejmujących ścięgna (tendinopaia). W dodatku ma zastosowanie w dolegliwościach takich jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty, czy kolano skoczka. Wszystkie wymienione jednostki chorobowe obejmują układ kostno — stawowy. Ponadto terapia falą uderzeniową doskonale wpływa na zespalanie się kości po złamaniu, w zespole bólu mięśniowo-powięziowego oraz pourazowego kostniejącego zapalenia mięśni.
Rehabilitacja falą uderzeniową jest również polecana dla osób, które doznały powszechnych uszkodzeń ciała, takich jak:
- zapalenie ścięgien,
- stany pourazowe,
- złamania,
- naciągnięcie mięśni,
- ból bioder i innych stawów.
Warto dodać, że ten rodzaj fizykoterapii coraz częściej stosuje się w medycynie estetycznej. Rewelacyjnie sprawdza się fala uderzeniowa na cellulit. Poza tym wykorzystuje się falę uderzeniową na ostrogi.
Przeprowadzane badania naukowe wciąż pokazują, że opisywana metoda fizykoterapii nie została jeszcze dogłębnie zbadana.
Jak wygląda rehabilitacja falą uderzeniową?
Jeden zabieg falą uderzeniową zazwyczaj trwa od 5 do 15 minut. Często wykonuje się od 4 do 5 zabiegów, które odbywają się średnio co tydzień w zależności od przypadku. W celu wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalną aparaturę, która ma za zadanie wytwarzanie fali uderzeniowej, która dociera do ciała za pomocą głowicy. Wspomnianą kocówkę przykłada się do miejsca chorego lub uszkodzonego. Fala uderzeniowa emitowana jest w zakresie do 100 MPa, w czasie krótszym niż 10 nanosekund. Warto dodać, że częstotliwość zabiegów, wartość ciśnienia oraz ilość spotkań jest zależna od konkretnego przypadku pacjenta.
Terapia falą uderzeniową — przeciwwskazania
Powszechne jest, że fala uderzeniowa jest mało inwazyjna. Jednak istnieje grupa pacjentów, u której nie powinno stosować się tej metody rehabilitacji. Czasami terapia falą uderzeniową może negatywnie wpłynąć na działanie organizmu. Tę metodę rehabilitacji nie powinny stosować osoby po zawale, osoby z problemami kardiologicznymi, kobiety w ciąży, osoby chorujące na nowotwór, jak również osoby osteoporozą, czy mające poważną infekcję bakteryjną.
Fala uderzeniowa — cena
Fizykoterapia z udziałem fali uderzeniowej jest niedrogim zabiegiem, a dzięki swoim rewelacyjnym właściwościom jest to bardzo korzystny sposób na regenerację uszkodzonego organizmu. Cena za jedną wizytę oscyluje od 50 do 100 zł, w zależności od gabinetu rehabilitacyjnego, oraz regionu Polski.