
Spis treści:
Pierwsza wizyta u podologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u podologa może być krępująca. Świadomość ludzi co do dbania o własne zdrowie zwiększa się dosłownie z roku na rok i idzie w parze z rozwojem nauki, kultury oraz ogólnym rozwojem cywilizacji, Kiedyś wizyta u lekarza bądź innego specjalisty była koniecznością, która miała za zadanie zneutralizować ból czy inną dolegliwość. Obecnie stawia się na profilaktykę i realizację hasła „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jedną ze stosunkowo nowych (choć coraz bardziej popularnych) dziedzin kosmetologii jest podologia. Podologia, czyli nauka zajmująca się profilaktyką i leczeniem kończyn dolnych (stóp oraz podudzi). W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej na co zwrócić szczególną uwagę przed pierwszą wizytą, jak zachować komfort obu stron podczas wizyta u podologa (zarówno pacjenta jak i specjalisty) oraz czego w ogóle oczekiwać od fachowca z tej dziedziny.
Podolog – przygotowanie stóp na wizytę
Przed pierwszą wizytą u podologa należy przede wszystkim przygotować do niej swoje stopy – umyć je oraz osuszyć. Warto zabrać ze sobą aktualnie noszone obuwie oraz wyniki podstawowych badań, które z pewnością pomogą podologowi zdiagnozować nasz problem – np. RTG bądź wyniki badania mykologicznego (elementarne badanie pozwalające wykryć grzybicę). Zalecane jest równie zmycie lakieru do paznokci gdyż tylko w taki sposób podolog będzie w stanie w obiektywny sposób zweryfikować stan płytki paznokciowej. Pamiętajmy o tym, że nigdy nie należy wstydzić się wyglądu swojego ciała w tym stóp, przede wszystkim w sytuacji, gdy znajdujemy się naprzeciwko osoby, która ma nam pomóc – nie zaś oceniać wygląd naszych części ciała.
Podolog – problem z paznokciami
Pierwsza wizyta u podologa może mieć miejsce gdy np. stwierdzimy u siebie jakiś problem z kurzajkami, odciskami bądź wrastającymi paznokciami, jednakże może mieć też charakter czysto profilaktyczny. Pamiętajmy, aby nie usuwać i nie „walczyć” z dolegliwościami stóp domowymi metodami – takie działanie może spowodować kontuzję bądź pogłębienie się problemu a niekiedy w znacznym stopniu utrudni nam jakiekolwiek swobodne poruszanie się.
Najczęściej wizyta u podologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, ustalenia jej celu, przedziału czasowego występujących dolegliwości bądź ich dotychczasowych metod leczenia (np. przez innego lekarza bądź nas samych). Bądźmy świadomi również tego, że podolog zapyta nas o naszą dietę, aktywności fizyczne, styl życia, wykonywana pracę, przyjmowane leki (regularnie bądź nieregularnie) oraz będzie chciał poznać nasz ogólny stan zdrowia. Podolog dokładnie obejrzy stopy, deformacie, odciski bądź problemy z paznokciami a także zdiagnozuje inne dolegliwości. Specjalista oceni skalę problemu oraz przedstawi plan leczenia. Ilość wizyt czy zabiegów w gabinecie podologicznym jest stricte uzależniona od charakteru występującego problemu.
Wizyta u podologa – czy potrzebne skierowanie?
Warto również wspomnieć, że aby udać się do podologa nie potrzebujemy skierowania – odwrotnie niż w przypadku wizyty u laryngologa czy dermatologa. Co warto podkreślić w tym miejscu – podolog nie jest lekarzem i ten zawód powinniśmy wiązać zdecydowanie z kosmetologią. Miejmy również świadomość, że wizyta u podologa może zostać zasugerowana przez naszego lekarza rodzinnego – często to właśnie On jest pierwszą osobą, której opowiadamy o swoim problemie i zdecydowanie warto z takiej sugestii skorzystać.
Pierwsza wizyta u podologa – najważniejsze informacje
Zadając sobie pytanie jak często powinienem/powinnam uczęszczać do podologa nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Dla osób posiadających dużą wrażliwość dotyczącą troski o swoje ciało regularna wizyta u podologa będzie stanowiła jedną z powszechnych praktyk dbania o swój wygląd. Dla innych taka wizyta będzie miała charakter incydentalny bądź będzie wynikała z konieczności spowodowanej faktem zaobserwowania na swoich stopach niepokojących objawów – np. kontuzji stopy wynikającej z nadmiernego wysiłku fizycznego bądź charakteru wykonywanej pracy. Tak jak już powiedzieliśmy na wstępie – zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Realizując tę maksymę nie powinniśmy lekceważyć negatywnych zmian na swoich stopach tylko udać się czym prędzej do specjalisty z prośbą o poradę – pamiętajmy, że Jego zadaniem jest pomoc innym i, co do zasady, podolog dołoży wszelkich starań (a przynajmniej powinien) by zneutralizować naszą dolegliwość.