Każda osoba, która doznała uszkodzenia ciała, a tym samym jest ograniczona ruchowo, powinna zadbać o regularne leczenie oraz zajęcia rehabilitacyjne. Dlatego regularna rehabilitacja domowa jest tak ważna?
Spis treści:
Jak wygląda skuteczna rehabilitacja?
Rehabilitacja jest to seria spotkań z fizjoterapeutą, która ma na celu poprawę funkcji życiowych w zakresie motorycznym. Skuteczna rehabilitacja skupia się na jak najszybszym powrocie do zdrowia pacjenta. Warto podkreślić, że każda osoba uczestnicząca w wypadku lub osoba z poważną jednostką chorobową powinna poddać się rehabilitacji. Skutki choroby, czy urazu często przyczyniają się do pogorszenia stanu pacjenta oraz ograniczenia jego zdolności ruchowych. Dlatego, tak ważna jest regularna rehabilitacja w trakcie lub po wdrożonym leczeniu.
Dlaczego tak ważna jest regularne leczenie i rehabilitacja?
Regularna rehabilitacja oraz leczenie to podstawa w procesie powrotu do zdrowia. Kiedy pacjent cierpi ze względu na chorobę lub uraz mechaniczny, w pierwszej kolejności należy poddać go odpowiedniemu leczeniu. Tylko poprawnie postawiona diagnoza może wpłynąć na dobranie odpowiednich metod oraz leków, które wpłyną na poprawę funkcjonowania organizmu.
Po etapie leczenia wdraża się najczęściej zabiegi fizjoterapeutyczne, które mają na celu poprawę funkcji motorycznych. Co więcej, regularna rehabilitacja znacznie wpływa na:
- poprawę funkcjonowania podczas codziennych czynności,
- szybki powrót do zdrowia,
- przyśpieszenie leczenia,
- poprawę działania mięśni, wpływa na ich rozciągliwość i pracę,
- zmniejszenie bólu.
Jak wygląda rehabilitacja stacjonarna?
Rehabilitacja stacjonarna inaczej nazywana rehabilitacja w gabinecie to najczęściej wybierany rodzaj fizjoterapii. Bez wątpienia jej plusem jest dostęp do najlepszych specjalistów w ośrodku. Ponadto na miejscu można wybrać zajęcia dopasowane do indywidualnych dolegliwości. Jak również skorzystać z różnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Jedną z najczęściej polecanych i wybieranych metod rehabilitacji jest terapia manualna. Jest to rodzaj rehabilitacji, który polega na holistycznym podejściu do pacjenta, poprzez dobranie ćwiczeń manualnych do konkretnej dolegliwości.
Na czym polega rehabilitacja domowa?
Inną opcją skutecznej rehabilitacji może być rehabilitacja domowa. Zazwyczaj odbywa się ona poprzez wizytę rehabilitanta w domu pacjenta lub jest to samodzielna rehabilitacja w domu. Ten rodzaj fizjoterapii jest nieco ograniczony. Mianowicie podczas zajęć wykonywanych bezpośrednio w domu pacjenta, nie ma możliwości wykorzystania specjalistycznych akcesoriów, czy sprzętu rehabilitacyjnego. W związku z tym ten rodzaj rehabilitacji pacjenta może nieco wolniej wpływać na proces regeneracji ciała, w porównaniu do rehabilitacji stacjonarnej.
Warto podkreślić, że rehabilitacja domowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w jakiś sposób ograniczone są ruchowo, nie mogą przedostać się do centrum rehabilitacji, lub mają zbyt mało czasu.